از گیاه Milk thistle چه می دانید؟

milk thistle

خار مریم (ماریتیغال) یا Milk Thistle  گیاهی است دو ساله که به حالت خودرو در اطراف زمین‌های زراعتی می‌روید. بدون شک این گیاه را در اواخر بهار در مسیرهای خارج از شهر و در کنار جاده ها نظاره کرده اید چون گلی بنفش رنگ و زیبا آن را از گیاهان دیگر متمایز می سازد. برگ‌ها‌ی این گیاه بزرگ و شفاف با بریدگی دندانه دار و منتهی به خار است. گل‌های آن از نوع لوله‌ای، به رنگ ارغوانی و میوه‌های آن سیاه رنگ و شفاف است. قسمت مورد استفاده دارویی این گیاه غالبا دانه‌های آن است که خواص دارویی فراوانی دارد.

ترکیبات شیمیایی

دانه های میوه خار مریم حاوی 3-1/5 درصد سیلی مارین است که ترکیبی از فلاونوئیدهایی است که از عصاره الکلی میوه های خشک شده استخراج می شود. چهار ماده شاخص موجود در این عصاره شامل سیلی بین، ایزو سیلی بین، سیلی کریستین و سیلی دیانین است.

اثرات درمانی

مهم‌ترین استفاده سنتی این گیاه جهت ازدیاد شیرمادران وهمچنین برای محافظت ازکبد،درمان مشکلات کبدی،یرقان ومشکلات صفراوی بوده است.

اثر محافظت از کبد این گیاه به طورعمده ناشی از وجود ترکیب سیلی مارین و سیلی بینین در این گیاه است که از ورود سموم به کبد و اتصال به سلولهای کبدی جلوگیری می کنند و خاصیت ضد التهابی نیز دارند. همچنین دارای پتانسیل آنتی اکسیدانی قوی بوده که از کبد در برابر صدمات رادیکال‌های آزاد محافظت کرده و فعالیت سیستم های سم زدا را افزایش می دهند.                                                                                                              
سیلی مارین تاثیرات مخرب الکل و سموم کبدی بر سیستم های آنتی اکسیدانی را کاهش داده و میزان این ترکیب احیا کننده در کبد را 35% افزایش می‌دهد. ترکیبات موثره این گیاه همچنین از طریق تحریک سنتز پروتئین‌ها در کبد، به تولید سلول‌های جدید و بازسازی کبد کمک می کند. همچنین برای کاهش کلسترول بد و تری گلیسرید خون سودمند هستند.

بسیاری از درمانگران، این گیاه را از جمله موثرترین گیاهان دارویی برای درمان کبد چرب می شناسند و مصرف دمنوش یا خشک این گیاه همراه غذا را در این زمینه موثر می دانند. مصرف این گیاه با مشورت متخصص طب سنتی می تواند به بهبود عملکرد کبد کمک کرده و سرعت تولید دوباره سلول های کبدی را افزایش دهد.

موارد مصرف                                                                                                                                                             

– بهبود عملکرد کبد و سم زدایی

– کمک به بهبود اختلالات کبد و کیسه صفرا

– کمک به بازسازی سلولهای کبدی

– محافظت از کبد در برابر صدمات اکسیداتیو و سموم

– کمک به درمان هپاتیت، کبد چرب و سیروز غیر الکلی

 

اشکال دارویی

این فرآورده به صورت کپسول های حاوی گیاه خشک استاندارد موجود است.   

موارد منع مصرف

مصرف این گیاه در دوران بارداری و شیردهی غیرمجاز است. افراد دارای تاریخچه سرطانهای وابسته به هورمون، مانند سرطان سینه، رحم و پروستات نباید از این گیاه استفاده کنند.

 

تداخلات احتمالی

در صورت استفاده از هرگونه دارو، قبل از مصرف این گیاه با پزشک خود مشورت کنید.