گزارش چهاردهمین همایش سالیانه انجمن علمی داروسازان ایران

انجمن علمی داروسازان

زمان: 4 الی 6 شهریور 1394
مکان برگزاری: سالن همایشهای رازی

چهاردهمین همایش سالیانه انجمن علمی داروسازان ایران با حضور بیش از 1000 پزشک و داروساز، در بازه زمانی مذکور در سالن همایشهای رازی برگزار گردید. شرکتهای مختلف دارویی، آرایشی-بهداشتی و تجهیزات پزشکی در نمایشگاه جانبی این همایش حضور داشتند. گروه Golden lifeنیز با اجاره یک غرفه 9 متری حضور فعال داشت و با ارائه بروشورهای علمی به اطلاع رسانی محصولات خود پرداخت. در3 روز این همایش که دومین سال متوالی حضور تیم گلدن لایف در همایش داروسازی محسوب می شد، در مجموع تعداد تقریبی 1500 داروساز و داروخانه دار شاغل در تهران و شهرستانها ویزیت شدند.

دکتر رسول دیناروند طی سخنانی در افتتاحیه همایش که روز چهارشنبه و در آستانه روز داروساز با حضور اساتید و فعالان جامعه داروسازان کشور برگزار شد با اشاره به آمار وزارت بهداشت در حوزه دارو، گفت: کار سازمان غذا و دارو نظارت بر دارو، محصولات آ‌رایشی و بهداشتی، محصولات غذایی و فراورده‌های دارویی است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که بالاترین سهم نظارتی سازمان به بخش غذا و دارو مرتبط است.

وی با اشاره به روند رو به رشد داروهای تولید داخل، ادامه داد: در سال ۹۳ توانستیم سهم داروسازی داخلی از بازار تولید دارو را به ۶۷ درصد برسانیم. این موفقیت نویدبخش این است که می‌توانیم در ۱۰ سال آینده اقداماتی انجام دهیم که سهم داروسازان از بازار داخلی به ۷۵ درصد برسد.

رئیس سازمان غذا و دارو تصریح کرد: نگاهی به فارغ‌التحصیلان این رشته نشان می‌دهد که یک سوم داروسازان در خارج از خدمات دارویی و در حوزه های نظارتی، علمی، تحقیقاتی و فنی حاضر هستند و دو سوم فارغ‌التحصیلان این رشته خدمات دارویی ارائه می‌دهند.

وی با اشاره به شاخص‌های آماری ایران درباره داروسازان و داروخانه‌ها گفت: در ایران به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۲۲ داروساز و ۱۳ داروخانه وجود دارد. مقایسه این آمار با آمار منطقه‌ای نشان می‌دهد که با میانگین بین‌المللی فاصله داریم.

دیناروند با اشاره به اینکه برای حل این موضوع هدف‌گذاری خود را در سال ۱۴۰۴ اجرایی خواهیم کرد، گفت: به این ترتیب سهم ۱۰۰ هزار ایرانی از داروسازان به ۳۲ نفر و در داروخانه‌ها به ۱۸ داروخانه‌ خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه لازم است فرصت‌های شغلی بیشتری برای داروسازان ایجاد شود، گفت: اگر ۱۰ سال پیش ۸۰ درصد داروسازان خدمات دارویی ارائه می‌کردند، امروز این میزان به ۶۷ درصد رسیده است اما بهبود این شرایط امکان‌پذیر است.

دیناروند تاکید کرد: توسعه شرکت های دانش‌بنیان می‌تواند به بهبود این وضعیت کمک کند.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه سهم حوزه داروسازی در صنعت دارویی کشور ۲۰ درصد است، گفت: این میزان باید افزایش پیدا کند و سهم آنها باید به ۸۰ درصد برسد.

از جمله شرکتهای دارویی شرکت کننده در همایش نوارتیس، پوراطب، حکیمان طب، بایر، ویتان فارمد، آرمان فارمد، فایزر، اکتوور، شفایاب، باختر بیوشیمی، ویتا آریا، سینا دارو، مداوا، لقمان و الحاوی بودند.