آیا همیشه گرسنه هستید؟

گرسنگی

یکی از دلایل عمده عدم موفقیت در پیروی و ادامه ر‍‍ژیم های غذایی، احساس ضعف و گرسنگی ناشی از کاهش دریافت غذا ، عدم تامین مواد مغذی ضروری و مورد نیاز بدن و همچنین روند طولانی کاهش وزن می باشد. علاوه بر آن یبوست ناشی از فیبر دریافتی، مشکلی است که اغلب افراد تحت درمان با رژیم های کاهش وزن با آن روبرو هستند.

برای غلبه بر این مشکل می توان از فیبرهای غذایی کمک گرفت. فیبرهای غذایی ترکیبات غیر قابل هضم و جذبی هستند که از منابع گیاهی تامین می شوند. فیبر ابزار بسیار مهمی برای کنترل وزن و در واقع حلقه گم شده پازل کاهش وزن است.

این ترکیبات علاوه بر اینکه بسیار سیر کننده بوده و حجم زیادی از معده را به خود اختصاص می دهند غیر قابل هضم و جذب بوده و کالری برای بدن ایجاد نمی کنند. بنابراین سبب کاهش اشتها و در نتیجه کاهش کالری دریافتی می شوند. مصرف فیبر سبب کاهش جذب چربی و قند می شود. علاوه بر این، فیبرها در روده بزرگ مقدار زیادی آب جذب کرده که سبب افزایش حجم مدفوع و تسهیل عمل دفع می گردند. سبزیجات به صورت خام وپخته منبع مناسبی برای تامین فیبر و مقابله با گرسنگی و حفظ شادابی و طراوت پوست و مو محسوب می شوند.

کاهش از حجم وعده های غذایی و افزایش تعداد وعده ها به ویژه استفاده از میان وعده های مناسب و کم کالری مانند میوه جات، لبنیات کم چرب و تعداد 8-6 عدد انواع آجیل، می تواند اشتهای شما را در وعده های غذایی اصلی کاهش دهد.

سبزیجات به صورت خام وپخته منبع مناسبی برای تامین فیبر و مقابله با گرسنگی و حفظ شادابی و طراوت پوست و مو محسوب می شوند. علاوه بر اینکه مصرف فیبر سبب کاهش جذب چربی و قند می شود. کاهش از حجم وعده های غذایی و افزایش تعداد وعده ها به ویژه استفاده از میان وعده های مناسب و کم کالری می تواند اشتهای شما را در وعده های غذایی اصلی کاهش دهد. انواع سبزیجات مانند سبزی خوردن ، انواع کلم ،گوجه فرنگی، پیاز، فلفل دلمه، لوبیا سبز، قارچ ، کدوسبز، بادنجان، کاهو، کرفس و بامیه دارای کالری بسیار ناچیز بوده و مصرف آنها در رژیم غذایی محدودیتی ندارد. مصرف 8-6 لیوان آب بویژه یک لیوان یک ربع قبل از وعده های غذایی به کاهش اشتها، کاهش وزن و همچنین رفع یبوست کمک می کند.